Nové řídicí středisko Dopravního podniku města Pardubic funguje od listopadu loňského roku. Zaměstnanci z něho mohou řídit semafory nebo sledovat zpoždění autobusů. Kamery dokáží zachytit kolony, nehody i výtržnictví. Centrum, které stálo šest milionů korun, je schopné pružně reagovat na aktuální situaci a má napomoci k zrychlení provozu ve městě.

„Původní myšlenka zefektivnit řízení dopravy se povedla, už se nejedná pouze o statické plány, odteď můžeme konečně pracovat s dynamickým řízením provozu,“ informoval náměstek primátora zodpovědný za oblast dopravy Petr Kvaš.

Psali jsme:

Ilustrační foto
Pardubice jsou opět městem kolon. Nepomohly ani chytré semafory

V poslední etapě dopravní podnik nainstaluje zařízení, která budou řídit provoz na křižovatkách. „Nyní máme před sebou instalaci modemů, díky čemuž bude možné na křižovatkách zavést preferenci vozů MHD v případě, že budou mít jednotlivé linky zpoždění. Věřím, že díky tomuto poslednímu kroku se MHD stane pro veřejnost atraktivnější,“ uvedl Kvaš.

Celý systém má být hotový ještě letos a město za něj zaplatí více než 23 milionů korun. S financováním pomůže i stát.

Podle vedení dopravního podniku by se mohlo tvořit i méně kolon. „Věříme, že se díky modernímu dispečinku podaří situaci ve městě zlepšit. V kritických situacích můžeme řídit dopravu, ovládat světelnou signalizaci, a tím zlepšit průjezdnost,“ řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Ilustrační foto.
Chytré semafory zlepší řízení dopravy

Inteligentní řízení dopravy by mělo pomoci i při kritických dopravních situacích, které nastávají například při Velké pardubické nebo podobných akcích. „Když z areálu závodiště vyjíždí několik tisíc aut, můžeme situaci řídit z tohoto místa,“ přiblížil další možnosti využití dispečinku Pelikán.

Celý systém má být hotový ještě letos a město za něj zaplatí více než 23 milionů korun. S financováním pomůže i stát. „Dotace pokryje až 85 procent z celkových uznatelných nákladů,“ dodal náměstek primátora pro dotační politiku Jan Nadrchal.

Projekt na řízení dopravy ve městě se tak připojí k systému inteligentního parkování, který v Pardubicích už funguje. Jeho budování odstartovalo kompletní obměnou automatů, následovalo osazení jednotlivých míst senzory, kterých je v centru města nainstalováno přes tři tisíce, a zprovozněním Dopravního informačního centra v areálu dopravního podniku. Magistrát také chystá spuštění mobilní aplikace Pardubice Parking. Ta řidičům najde volná místa a umožní platit za krátkodobé stání v ulicích města.