„To, že radnice nechala vypracovat úplně jiný posudek, než jsme požadovali spolu s tisícovkami občanů podepsaných pod naší peticí, je nehorázné. K tomu ještě tvrdí, že vyslyšela veřejné mínění. To považuji za pouhou hru na demokracii,“ konstatoval Jiří Svoboda, který se problematice Tyršových sadů věnuje a je podepsán pod peticí proti nadměrnému kácení stromů v městském parku.

„Jak ukazuje odpověď nezávislého posudkáře, která ani nemohla znít jinak, město chybovalo už při zadávání této podlimitní zakázky, takže v podstatě připustilo možnost vybudovat v parku cokoliv včetně tobogánu či minaretu,“ prohlásila spoluautorka petice Helena Svobodová.

V parku má být pokáceno asi 400 stromů a množství keřů. Podle organizátorů petice by byla chyba odstranit jehličnaté stromy, které tvoří kostru parku a
některé jsou velmi cenné. Zároveň by prý byl plošným kácením narušen vodní režim lokality.

Na Tyršovy sady má magistrát vyčleněno 70 milionů korun z evropských fondů. „Projekt je pro Pardubice zcela nevhodný. Za takové peníze tolik škody,“ dodal Svoboda.

Odpůrci projektu neodmítají úpravu parku, ale požadují, aby byla citlivější. V komisi, která projekt posuzovala, podle nich nebyli odborníci na sadovnictví a parky, ale architekti, kterým jsou bližší stavby a komunikace.

Petici již podepsalo více než 1000 lidí, včetně členů Komorní filharmonie. K akci se připojila i Strana zelených, její krajský předseda Jiří Malík nevyloučil, že ve snaze zachránit park se aktivisté budou přivazovat ke stromům.

Projekt by bylo nutné změnit rychle, kácení by mohlo začít na podzim. Podle Svobody by úprava projektu zabrala nanejvýš tři měsíce.

(td, čtk)