VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Země v centru města vydala několik dětských koster!

Přelouč - Senzační objev archeologů v Přelouči. Románská zeď a také „dětský“ hřbitov na jižní straně kostela

28.5.2008
SDÍLEJ:

U kostela svatého Jakuba Staršího v Přelouči našli archeologové několik dětských koster. Pravděpodobně z doby románskéFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Farní kostel svatého Jakuba Staršího v Přelouči stojí na románských základech. Potvrdil to záchranný archeologický výzkum, při němž archeologové vykopali také řadu kosterních pozůstatků. Velké množství jich patří malým dětem.

Nutnost archeologického výzkumu kolem přeloučského farního kostela vyvolal záměr svatyni odvlhčit a odvodnit její základy.
„V takovém případě by došlo k narušení předpokládaných archeologických situací, a proto jsme zahájili výzkum. Obvod kostela je ovšem dlouhý a peněz na odvodnění málo, takže byl výzkum rozdělen na tři etapy. Předpokládám, že za týden jej dokončíme,“ řekl vedoucí výzkumu Jan Frolík z pražského Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Je vypsána odměna

Při odkrývání základů kostela učinili archeologové senzační objev. Odhalili totiž románskou zeď původního kostela z pokročilého 11. nebo 12. století.
„Zeď je překvapením, neboť donedávna se soudilo, že nejstarším pozůstatkem kostela je sakristie, která má podobu kaple, a v jejíž západní části je románské okénko,“ zhodnotil objev Jan Frolík a dodal, že doufá v nález, který by pomohl objev přesněji datovat. V minulosti se kolem kostela nacházel hřbitov a některé náhrobky jsou v obvodových zdech patrné ještě dnes. Dal se tedy očekávat i nález kosterních pozůstatků. „Vykopali jsem pozůstatky osmdesáti nebožtíků. Jejich datování je ovšem obtížené, protože u sebe nemají žádné milodary, tak jak to bylo v souladu s tehdejším chápáním, nicméně se dají časově zařadit do období od čtrnáctého do osmnáctého století,“ uvedl Jan Frolík. „Nebožtíci jsou velice chudě vybaveni. Nalezli jsme pouze drátěné kostry látkových věnečků, které do hrobu dostávaly mladé dívky. Brigádníci proto mají vypsanou odměnu za objev hrobu nebo předmětu, který bychom mohli datovat do jedenáctého nebo dvanáctého století. To je tady nejzajímavější,“ dodal Frolík. Pozornost archeologů ovšem vzbudil fakt, že velká část koster patří malým dětem. „Na jižní straně jsou téměř výhradně pohřbeny jen malé děti. Některé dokonce velmi malé, tedy novorozenci, což bude zajímavé hlavně pro naše antropology,“ zakončil Jan Frolík.

(Lukáš Peška)

Místo události:
28.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Listopad je třetím nejlepším měsícem v historii pardubického letiště

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Z Brna do Jindřichova Hradce. Ve třech dnech

Pardubice – Putování po vlastech českých i moravských. Pardubičtí basketbalisté mají v první polovině tohoto týdne vskutku napilno. V pondělí otevřeli s Brnem páté kolo Českého poháru. Po divokém průběhu nakonec pod Špilberkem zvítězili a do odvety si přinesli devět bodů k dobru.

Největším problémem jsou nedořešené ekologické zátěže

Pardubice – Továrna, která před rokem 1989 patřila k největším zaměstnavatelům, ale také k největším znečišťovatelům životního prostředí v kraji, se mění. Synthesia prošla za posledních pět let výraznými změnami.

Druhá sada prstenů ozdobila Clippers

Pardubice - Juniorská NBA League: Pardubická základní škola, která nosí název Indiana Pacers, zůstala těsně pod vrcholem.

Pardubičtí florbalisté sebrali hrobníkovi klíč od skladu s nářadím...

Pardubice – Husarský kousek. Pardubičtí florbalisté prohrávali v utkání se silnými Vítkovicemi už o čtyři branky. A v první třetině byli zralí na ručník. Jenže sokolové zápas nezabalili a silou vůle dotáhli utkání do prodloužení. V něm stejně jako na půdě soupeře „umřeli“ náhlou smrtí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT