Dožínky jsou jednou z nejstarších lidových tradic. Lidé na venkově mají tyto tradice zažité, proto chtějí zemědělci přiblížit svoji práci i lidem ve městě. Oficiální zahájení Dne zemědělců, potravinářů a venkova Pardubického kraje se uskuteční ve 14 hodin na Pernštýnském náměstí, ale program bude trvat celý den, od 11 do 19 hodin.

Návštěvníci si mohou prohlédnout moderní zemědělskou techniku, ve stáncích ochutnat i nakoupit výrobky oceněné značkou MLS Pardubického kraje, nebo se projet koňskými kočáry. V soutěžním projektu „Zemědělství žije!“ mohou děti i dospělí prověřit své znalosti z oblasti zemědělství a také si vyzkoušet, že podojit krávu vůbec není jednoduché.

Děti se pobaví u představení loutkového divadla „Kozlík“ a prohlédnou si živá hospodářská zvířata i drobné zvířectvo. Nebudou chybět ani myslivci a ukázky řemesel a představí se koně z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Celou událost doplní kulturní program, ve kterém návštěvníci uslyší například dechovou hudbu Pardubická šestka, revival Karla Gotta s hostem Bohušem Matušem, Veronu, Tanju a také Petra Koláře.