Okolo desáté hodiny dopoledne se rozjela zemědělská technika z farem v Kříčni a Ostřetíně směrem do Pardubic, aby podpořili evropskou protestní akci zemědělců. Jejich těžká technika nezpůsobila během cesty žádné razantní komplikace v dopravě.

„Jejich cílem je upozornit na dlouho neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru nejen na evropské, ale i na národní úrovni. Nevládní zemědělské organizace Agrární komora České republiky, Zemědělský svaz ČR, Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků ČR a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků,“ podotkla mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.

Fanoušci HC Dynamo Pardubice při hokejovém utkání druhého čtvrtfinále play off Tipsport extraligy mezi HC Dynamo Pardubice (v bíločerveném) a Moutfield HK v pardudubické enteria areně.
Pardubice vs. Hradec: Derby fanoušky láká k rekordním sázkám, vsadili už miliony

„Zemědělci musí absolvovat velké množství kontrol. Dalším aspektem jsou environmentální ambice, respektive přehnané environmentální ambice jako například Zelená dohoda pro Evropu. My vítáme opatření, která zemědělcům pomohou, aby se mohli lépe třeba starat o krajinu o životní prostředí, to samozřejmě ano, ale tyto ambice, tyto požadavky na jejich hospodaření musí být nastaveny racionálně,“ Deníku dodala mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.

Do protestu měli být zapojeni i zemědělci z jiných států, a to například z Polska, Slovenska, Rumunska a dalších zemí.

Co chtějí protestující zemědělci?1) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.
2) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun.
3) Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.
4) Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.
5) Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.