Pokud v pondělí míříte z Východních Čech do Prahy, připravte se na komplikace. Stejným směrem totiž míří i kolony traktorů a další zemědělské techniky s nespokojenými zemědělci. Kolona zemědělské techniky pojede rychlostí necelých 30 kilometrů za hodinu. Policisté zemědělskou techniku na dálnici nepustí, traktory proto pojedou po okresních silnicích.
Podle mapy trasy zveřejněné na webu iniciativy My zemědělci by se technika měla shromáždit u pardubického Ideonu a po výjezdu z Pardubic (přes S.K. Neuamanna, Pichlovu a Přeloučskou) by se po silnici č. 12 měli vydat směrem na Úvaly u Prahy a dále na hlavní město.
„Předpokládám, že v našem kraji budeme řešit primárně průjezd zemědělců s technikou směrem na Prahu. V žádném případě nebudeme nikomu upírat svobodně vyjádřit svůj názor, nicméně stejně tak v žádném případě nebudeme akceptovat porušování zákona (mám namysli například dopravní předpisy, apod.),“ uvedla Markéta Janovská, mluvčí pardubických policistů.
Premiér Fiala odsoudil chystanou blokádu Prahy:
Na pondělí policisté navýšili počet některých hlídek v rámci běžného výkonu služby. Celorepublivě plánuje policie nasadit do akce několik set policistů včetně členů antikonfliktního týmu.
Shromáždění svolalo protestní hnutí My zemědělci. „Již delší dobu upozorňujeme ministra zemědělství i celou vládu, že provádí politiku směřující k likvidaci českého průmyslu i zemědělství. Nejsme vyslyšeni a naše argumenty jsou odmítány. Nemáme jinou možnost, jak upozornit na tristní situaci, než pomocí občanského protestu a blokád,“ zdůvodňuje protest hnutí na svém webu.
Hnutí odmítá Green Deal - Zelenou dohodu pro Evropu, kterou vydala Evropské komise. „Nesmiřme se s greendealovou likvidací průmyslu a zemědělství!“ vyzývá protestní iniciativa. Hlavním cílem Green Deal je dosažení klimatické neutrality do roku 2050.
Agrární komora ČR se od pondělní protestní akce distancovala, zemědělce vyzývá k zapojení se do mezinárodního protestu u hraničních přechodů 22. února.