Oblíbený politik měl talent oslovovat lidi napříč generacemi. Se svými příznivci a voliči se setkával jak v domovech pro seniory, muzeích a na pietních akcích, tak i při debatách u piva. Na „Pivo s Karlem“ se před prezidentskými volbami v roce 2013 stály fronty mimo jiné i ve vyhlášeném pardubickém klubu Žlutý pes.

„Překvapivě přišlo i mnoho mladých lidí, kteří pokládali i opravdu složité otázky. Zajímali se například o státní maturity a o školné na vysokých školách,“ pochvaloval si tehdy diskuzi s mladými.

„Pivo s Karlem“ v pardubickém klubu Žlutý pes
Karlu Schwarzenbergovi pivo šmakovalo

V Pardubicích Karel Schwarzenberg navštívil v říjnu 2013 také kavárnu Apatyka, která zaměstnává lidi s tělesným i mentálním handicapem, a na dostihovém závodišti si zafandil na 123. Velké pardubické. "Mým snem bylo jednou sám startovat ve Velké pardubické, který ale zhatila emigrace," svěřil se Deníku Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg na dostihovém závodišti v Pardubicích
"Kníže" byl nadšený
z dostihů i Apatyky

Svou celoživotní lásku ke koním ukázal kníže už v květnu 2009, kdy jako tehdejší ministr zahraničních věcí přivezl mezinárodní delegaci do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Sám se zde stal kmotrem hřebečka Generalissimus Cordoba.

Ministr Karel Schwarzenberg pokřtil v kladrubském hřebčíně hříbě.
Ministr Schwarzenberg pokřtil v Kladrubech hříbě

Do Pardubického kraje se Karel Schwarzenberg vypravil v posledních letech hned několikrát. Na Chrudimsku se v červnu 2013 poklonil obětem nacistického masakru v Ležákách. Zúčastnil se zde pietní akce k 71. výročí vyhlazení obce a zavraždění 52 zdejších obyvatel.

Ve Svitavách zase vzpomínají na to, když jim kníže Schwarzenberg před 11 lety vylovil rybník.

„Rybářství, to byl můj ráj. Chytal jsem ryby, raky a všechno. Zakládal jsem rybníky po celou dobu, kdy jsem hospodařil. Dneska se na ty rybáře dole dívám s nadšením,“ vysvětlil tehdy svou zálibu v rybaření, když se zúčastnil výlovu Svitavského dolního rybníka.

Zde přiznal také oblibu rybích pokrmů, nejraději prý měl i štiky a okouny. Na Vánoce si však prý nejraději pochutnal na kaprovi načerno.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg
Ministr Karel Schwarzenberg si pochutná na štice i okounovi

Při svých návštěvách však Karel Schwarzenberg nevynechal ani Královéhradecký kraj. V červnu 2007 přijel do Potštejna do kostela sv. Vavřince uctít památku příbuzného a přítele Václava Antonína Dobrzenského.

Před prezidentskými volbami v listopadu 2012 navštívil také Domov důchodců na Novém Hradci Králové. „Ve svém věku už nejsem žádný puberťák, tak jsem se chtěl podívat za vrstevníky,“ vysvětlil tehdy důvod návštěvy Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg
Prezidentský kandidát zavítal v Hradci mezi důchodce

V květnu 2014 se do Hradce Schwarzenberg vrátil, aby v sále Muzea východních Čech diskutoval o volbách do Evropského parlamentu i už tehdy vypjaté situaci na Ukrajině.