Hlavně se nebát, radí ženám

 

„Myslím, že je velmi důležité o tomto problému neustále hovořit a připomínat ho. Nádor se dá dobře odstranit, pokud je malý a včas podchycený. Je–li příliš velký, tak jej ani skvělí chirurgové či chemoterapie nemusí umět zastavit,“ sdělil lékař, podle něhož by alespoň jednou za dva roky měla každá žena podstoupit mamografické vyšetření.

„Ženy by se tohoto vyšetření neměly bát. Pokud si nahmatají nějakou bouličku, dostanou většinou strach, aby nepřišly o prso. Přitom by se včasnou návštěvou odborníka dalo zajistit, aby se nádor nešířil dál,“ prozradil Charles Cox, který v Pardubicích představil i nové postupy, jaké se používají na řadě špičkových světových pracovišť.

Americký profesor, který je jednou z největších kapacit v oboru, ročně operuje přibližně tisícovku pacientek po celé zeměkouli. Před nedávnem prezentoval své metody v Číně. Pravidelně je představuje také v Jižní Americe, jako například v Peru či Argentině.

Výzkum finančně podpořil i on sám

 

„Spolupráce s pardubickou nemocnicí se datuje od roku 2001. Její součástí jsou oboustranné výměnné pobyty mezi pracovníky pardubické nemocnice a Moffittova onkologického ústavu v Tampě na Floridě. Dosud se na stáž do Spojených států amerických dostalo osm českých lékařů,“ konstatoval Charles Cox.

„Velmi důležitým bodem této spolupráce je také výzkum, který se zabývá problematikou léčby rakoviny prsu,“ podotkl zámořský lékař, který dokonce tento výzkum sám finančně podpořil.

„Pan profesor tu prováděl operace uchovávající mízní cévy v podpaždí. Tím se eliminují pooperační komplikace při odstraňování rakovinových nádorů včetně otoků končetin,“ přiblížil nám Coxovu metodu lékař pardubické chirurgické kliniky Vladimír Červinka.