V časných ranních hodinách je v sobotu na obloze možné pozorovat meteorický roj Perseidy. Meteory padají už od poloviny července, právě v noci na sobotu jich však má být vidět nejvíce. Za hodinu jich spadne kolem sedmdesáti. V dalších dnech meteoritů znatelně ubude.

Pardubická Hvězdárna barona Artura Krause kvůli tomuto úkazu žádnou speciální akci nepřipravuje. Nejlepší je prý pozorovat „padající hvězdy“ za městem, ty jasnější ale klidně i ve městě.

„Byla by to náhoda, kdyby se rychlý meteorický roj podařilo zachytit v dalekohledu. Daleko vhodnější je odjet mimo město, kde není pouliční osvětlení a zalehnout třeba do spacáku. Padající meteority jsou dobře vidět pouhým okem,“ vysvětlil Martin Slezák z Hvězdárny barona Artura Krause.

Samozřejmou výbavou by měly být teplé ponožky a čaj na zahřátí kvůli chladným teplotám a veselá společnost, díky níž neusnete.

Sledovat Perseidy se vyplatí od půlnoci, především pak k ránu před rozbřeskem. Letos se totiž část meteorů ztratí na světlé obloze ozářené téměř úplňkovým Měsícem.

Padající hvězdy jsou ve skutečnosti zrnka meziplanetárního prachu, který prolétá atmosférou a třením za sebou vytváří světelnou stopu.

(svp)