Areál plochodrážního stadionu ve Svítkově je plný nadšených diváků. Děti na sobě mají plastové zlaté přilby a většina z nich drží i fandící trubky. Mimo diváků dnes dorazilo také několik bývalých vítězů, kteří právě stojí na dráze. „Hele, tati, to je Vašek!“ Ukazuje asi dvanáctiletý chlapec s brýlemi na muže ve svítivě žluté kombinéze s červenými pruhy, Pardubáka, čtyřnásobného mistra České republiky, loňského vítěze a favorita letošního 70. ročníku Zlaté přilby města Pardubice - Václava Milíka.

Chvíli potom, co divákům zamávají legendy Zlaté přilby, mezi nimiž je například pětinásobný držel tohoto zlatého skvostu Jiří Štancl či dokonce sedminásobný vítěz závodu Dán Ole Olsen, zahajuje jubilejní 70. ročník dlouhodobý ředitel závodu Evžen Erban. Jakmile domluví, jsou už na trati letošní závodníci, kteří startují své stroje. První vylučovací skupina vyjíždí chvilku po poledni. Ačkoliv je to přesně týden, co začal podzim, počasí dnes přeje a tribuny se postupně plní. Na čtvrtfinále není volné téměř žádné místo. Diváci hltají každý okamžik. „Pojďme podpořit naše dva české borce – Ondru Krčmáře a Vaška Milíka. Natrénujeme si mexickou vlnu,“ vyzývá hlasatel Jan Mroviec. A celý stadion se začíná postupně zvedat.

Následuje jedna jízda za druhou a zanedlouho tu je semifinále. První jízdu druhé semifinálové skupiny ovládá Václav Milík, v druhé jízdě dojel na čtvrtém místě. „Pojď, pojď, pojď,“ snaží se mu při třetí jízdě pomoci asi čtyřicetiletý muž v kožené bundě, který nadšením téměř nadskakuje. Ale při vjezdu do cílové rovinky se Milíkův stroj zaplétá s motocyklem Pedersena a oba závodníci jdou k zemi. Všem divákům se právě zatajil dech. K závodníkům spěchají ošetřovatelé. Budou v pořádku?

„Jsem v pohodě,“ říká Václav Milík, který se právě postavil. Nic se nestalo ani jeho soupeři. Diváci tleskají a začínají smutnět, že jejich favorit nebude pokračovat. To se ale mýlí. Oběma závodníkům byly uznány technické body a mohou tak odstartovat ve finále.

Do „velkého“ finále, tedy do závodu do šestého místa, nastupuje Milík z nejhorší startovní pozice, o obhájení titulu se ale rve jako lev. Drží se za vedoucím Australanem Doylem, v posledním kole ho však předjíždí Slovák Martin Vaculík. Milík tak končí na třetím místě. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří tu dnes byli. Jezdím evropský závody, světový závody a nikde jsem nezažil takovou atmosféru jako tady v Pardubicích,“ říká po závodě.

Ačkoliv jubilejní 70. Zlatá přilba neskončila u Pardubáka, Australanovi udělala velikou radost. „Znamená to pro mě možná víc, než když jsem vyhrál titul mistra světa. Je to trofej, kterou jsem vždy toužil získat, a proto slovy nedokážu popsat, jak jsem teď strašně šťastný,“ popisuje nadšeně vítěz Jason Doyle.

Tereza Čaladi