Pardubice - Kdo vyhraje letošní Zlatou přilbu, to bude jasné až zítra odpoledne. Jedno je ale jisté už teď – vítěz bude opět dekorován vzácnou trofejí z dílny Pavla Lejhance.

Trofej má velmi dlouhou tradici, předává se již od roku 1929. „Každý kus je originál. Zlatá přilba je totiž ruční práce, takže nelze udělat dvě přesně stejné přilby. Ta letošní je oproti loňské jiná pouze v tom, že jsou na ní o trochu větší granátové slzy. Navíc ty letošní jsou z dovozu, zatímco na loňskou jubilejní šedesátou Zlatou přilbu byly granáty z České republiky,“ vysvětluje Pavel Lejhanec.

Ačkoliv se trofej jmenuje Zlatá přilba, je ve skutečnosti z ryzího stříbra. Nebylo tomu tak ale vždy.

„První přilba z roku 1929 a další až do roku 1951 byly ze stříbra. Poté se ale trofej vyráběla z mosazného plechu. Po revoluci jsme se ovšem opět vrátili ke stříbru. Domnívám se, že tak prestižní závod, jakým je Zlatá přilba, by měl mít cenu z drahého kovu,“ je přesvědčen známý pardubický klenotník.

O SOBOTNÍ ZLATÉ STUZE JUNIORŮ A ZLATÉ PŘILBĚ VČETNĚ FOTOGALERIÍ Z LOŇSKÉHO ROČNÍKU A PROGRAM PLOCHODRÁŽNÍHO VÍKENDU NA PARDUBICKÉM ZÁVODIŠTI ČTĚTE ZDE A ZDE

Na přilbě jsou pak namontovány ještě dvě ozdoby ze stříbra a granátové slzy. Letošní trofej váží 2 260 gramů.

A jak dlouho výroba takového klenotu trvá? „První polotvar letošní přilby byl hotový již asi před dvěma roky. Vždycky si jich nechávám vyrobit několik najednou. Doma pak mám třeba tři hrnce. S dalšími pracemi na přilbě začínám v dubnu nebo v květnu. To záleží na počasí,“ usmívá se Lejhanec.
Vítěz Zlaté přilby přebírá trofej právě z rukou Pavla Lejhance. Ten ale podle vlastních slov nemá problém se s vzácnou trofejí rozloučit.

„Jenom mi vadí, že závodníci mají tendenci brát helmu do rukou v rukavicích od písku. Hrozí tím poškození zlacení, takže jsem si vymohl, aby pořadatelé dávali jezdcům pokyn, že se přilby nemají v rukavicích dotýkat,“ pravil Lejhanec s tím, že jednou prý bylo i v televizi vidět, jak plácnul přes ruce závodníka, který chtěl s cennou trofejí manipulovat v rukavicích od písku.

Všichni zájemci si mohou unikátní přilbu prohlédnout ještě předtím, než usedne na hlavu letošního vítěze. A to ve výloze klenotnictví na třídě Míru, kde bude k vidění až do nedělního dopoledne. V 11 hodin bude trofej slavnostně převezena na plochodrážní stadion.

Při té příležitosti ji budou kromě policie doprovázet také historická vozidla.

Přestože Pavel Lejhanec sleduje závod o Zlatou přilbu každoročně, tip na vítěze letošního ročníku prý nemá.

„Já při závodě držím palce všem, aby ve zdraví dojeli do cíle a aby vítězi při čestném kole přilba nespadla z hlavy,“ dodává Lejhanec.

Lukáš Dubský