Ve 12 hodin se rozburácejí motory, finále je plánováno na 16:20. Na startovní listině nechybějí ani současní čtyři držitelé zlaté přilby – kromě Dána Andersena, Rusa Sajfutdinova a Chorvata Pavlice domácí jezdec Václav Milík, jenž bude zisk trofeje obhajovat. Loni se totiž stal prvním českým vítězem Zlaté přilby od roku 1996, kdy klání vyhrál Tomáš Topinka.

Díky jubilejnímu ročníku bude nedělní program jemně zpestřen. „Pozvali jsem do Svítkova všechny žijící vítěze Přilby. Přijede Ole Olsen, Hans Nielsen, Erik Gundersen, Denis Sigalos, Jeremy Doncaster i John Davis. Nebudou samozřejmě chybět domácí Milan Špinka, Jiří Štancl či Tomáš Topinka. Dorazí i pan Klaudinger, poslední žijící jezdec, který vyhrál ještě na trávě. Při nástupu v neděli se všichni projedou v kabrioletech,“ vysvětluje ředitel závodu Evžen Erban. Dnes od deseti hodin je v Atriu Paláci Pardubice autogramiáda držitelů trofeje.

Tento víkend se však nejede jen o zlatou přilbu. Dnes je na programu 44. Zlatá stuha juniorů a 5. ročník závodu národních družstev Jawa Cup do 250 ccm. Včera se odjelo finále juniorského mistrovství světa.

Dopravní podnik jako každý rok zajišťuje v neděli spoje z z Polabin, Dubiny a z Masarykova náměstí na zastávku Svítkov, park. Zpět už jezdí autobusy jen na Masarykovo náměstí. (jpr)