Hygienici zaznamenali v Pardubickém kraji za poslední dva týdny tři nové případy žloutenky typu A. Celkem už tedy touto chorobou od začátku letošního roku onemocnělo v regionu šest lidí. Další podezření na žloutenku typu A řeší lékaři aktuálně přímo v Pardubicích. Šlo by o sedmého pacienta.

ONEMOCNĚLA V BRNĚ, ALE STŮNĚ DOMA

„Jeden nemocný přibyl v přeloučské rodině, v níž hepatitidou A před časem onemocněly dvě děti. Další podezření řešíme v současné době u osoby v Pardubicích," komentovala aktuální stav na Pardubicku ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

Nové případy mají vazbu na Jihomoravský kraj, kde řádí epidemie žloutenky A – nemoci špinavých rukou. „Jedna žena například onemocněla v Brně, ale přijela stonat do Pardubického kraje, do místa svého bydliště," vysvětlila Olga Hégrová.
Nemocné děti z Přelouče se s virem setkaly o letních prázdninách. Přelouč žije v nejistotě, zejména maminky malých dětí jsou znepokojené a volají po účinných opatřeních.

„Jedno nakažené dítě je žákem naší školy, ale hygiena nám žádná opatření nenařídila ani nedoporučila, protože se dítě nakazilo o hlavních prázdninách a do školy po nich nenastoupilo, neboť už bylo v karanténě, čili žádné nebezpečí nehrozí," vysvětlila Deníku ředitelka ZŠ Přelouč ve Smetanově ulici Magda Pacáková.

Žádná preventivní opatření nezaváděli ani v druhé přeloučské základní škole „Nakažené dítě není naším žákem, žádná opatření jsme nezaváděli, hygienická stanice nám nic nenařídila," potvrdila ředitelka základní školy na Masarykově náměstí Hana Konvalinková.

LÉKAŘSKÝ DOHLED: PADESÁT DNÍ

Všichni lidé, kteří přišli s nemocnými do styku, byli krajskou hygienickou stanicí informováni o situaci a poučeni. Byl jim nařízen po dobu padesáti dnů od posledního možného kontaktu s nemocnou osobou takzvaný lékařský dohled. Tito lidé se navíc nesmějí účastnit hromadných akcí, neměli by tedy například chodit do kina, na koncerty či do bazénu. Virus hepatitidy A vylučuje nakažený stolicí, a to již zhruba dva týdny před tím, než se u něj choroba vůbec projeví.

Na Jičínsku nedávno onemocnělo žloutenkou A dokonce sedm lidí. Pět dětí a dva vysokoškolští studenti se nakazili v srpnu na letním táboře. V kuchyni tam pracovala žena, která těsně po ukončení tábora onemocněla virovou hepatitidou A. Také ona se s velkou pravděpodobností nakazila v Jihomoravském kraji, kde má trvalé bydliště.

Žádné z dětí, které na táboře pobývalo, naštěstí nepocházelo z Pardubického kraje.