O nárůstu cen parkovného informoval náměstek primátora zodpovědný za dopravu Petr Kvaš již na začátku února s tím, že by nové ceny měly platit od dubna. Zdražení až o 200 procent ale neschválila rada města.

Podle upraveného návrhu se první hodina stání na všech parkovištích prodraží o 10 korun, každá další řidiče vyjde na 40 korun. Nárůst měli řidiči pocítit od 15. dubna. Jenže ani tak se nestalo.

Zpoždění způsobily technické problémy při přeprogramování parkovacích automatů. Zdražování se odsunulo na tento týden. Ale ani to nevyšlo, automaty stále fungují ve starém režimu.

„Vypadá to, že dodavatelé nám budou schopni zajistit přeprogramování v příštím týdnu. Firmy jsme měli nasmlouvané na nějakou práci, jedna z nich nekomunikovala. Když už zavolala, mezitím ostatní už měly nějaké jiné zakázky,“ vysvětlil Kvaš.

Novým plánovaným datem, kdy si řidiči poprvé za parkování připlatí, je pondělí 13. května. „Je nezbytné, aby systém začal platit na území celého města. Myslím, že to řidiči rádi vydrží ještě se starými cenami,“ uzavřel téma náměstek Kvaš.

„Opravdu se akorát projevuje, jak je to hluboce nepřipravený krok. Začalo se odzadu, zdražováním a podobně, ale ostatní infrastruktura, která by to zdražení ospravedlnila, vůbec není nachystaná,“ okomentoval problém opoziční zastupitel František Brendl.

Jako záplatu radní motoristům nabídli záchytné parkoviště v Masarykových kasárnách, kde řidiči mohou nechat vůz za symbolickou cenu pět korun na den. I jeho zprovoznění však doprovázely komplikace.

Řidiči v kasárnách neparkují

Po několikahodinovém zpoždění se brána kasáren pro řidiče opravdu otevřela. Zájem o parkování v této lokalitě ale příliš velký není. V prvním týdnu zde stály pouze jednotky aut.

„V Masarykových kasárnách před svátky stála dvě auta. Nejsou tam ani žádné ukazatele,“ řekl Brendl. Řidiči si parkoviště jen stěží všimnou, jediná značka, která na něj upozorňuje, je umístěna až u vjezdu do kasáren. Podle Kvaše si parkoviště získá příznivce, jakmile dojde k celoplošnému zdražení.

Výhodou pro majitele aut je, že se v kasárnách prozatím parkuje zdarma, na místě chybí parkovací automat. „Těch pět korun je tak nepodstatná částka z pohledu režimu placeného stání, že automat je skutečně poslední věc, která by mě zajímala,“ sdělil náměstek.

Zapomněli na přenosné karty

Další problém postihl parkovací karty. Při změně podmínek pro jejich vydání radní omylem zrušili přenosné parkovací karty. Nyní není možné koupit parkovací kartu bez uvedení registrační značky auta. Na jejich návratu bude vedení města pracovat.