Bez zimního obutí dál ani metr. Nová dopravní značka, která nemá v zahraničí obdoby, bude platit ve vybraných úsecích po celé České republice patrně od letošního března.

Jak se řidiči dozví o oblastech, kde budou zimní pneu povinné, zatím není jasné. Za nerespektování značky hrozí pokuta dva tisíce a jeden trestný bod.
„Značky budou umístěny zejména na horách. Dnes už je většina řidičů zodpovědných a do hor vyjíždí s přezutím. Nevylučuji, že bychom seznam oblastí mohli zveřejnit na webu,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

O které silnice ve východních Čechách půjde? Zatím se najisto počítá pouze s horskými oblastmi Krkonoš a Orlických hor, kde je použití zimního přezutí samozřejmostí. Nad osazením dalších úseků, kde je počet nehod způsobených nevhodnou výbavou v kombinaci s vysokou rychlostí mnohem vyšší, se zatím vznáší otazníky. „O umístění značky totiž rozhoduje ten, kdo silnici spravuje. U silnic I. třídy kraj, u II. a III. třídy obce,“ sdělil vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Jiří Novák.

Na silnicích v Pardubickém kraji se podle Bohumila Salaby z odboru dopravy a silničního hospodářství řidiči s novou značkou předběžně ani nesetkají.
Dopravní experti také upozorňují na fakt, že značka by mohla přinést zmatky zejména u zahraničních řidičů. Ti totiž něco podobného ze svých zemí neznají. Značka nefiguruje mezi mezinárodními vzory. „Cizinec zřejmě nebude vědět, o co jde. Není to nepodstatné, když si představíte, kolik Poláků či Němců k nám jezdí na hory,“ řekl Jaroslav Hořín z Centra dopravní prevence.

Ministerstvo dopravy zavedením značky kulantně vyřešilo několikaletý problém, zda řidičům plošně nařídit přezouvat auta na zimu. Nová vyhláška čeká už jen na podpis ministra Řebíčka. Ve vyznačených úsecích tak bude přikázáno používat zimní pneumatiky na všech kolech od 1. listopadu do 30. dubna.