Letošní novinka, registrační značka na přání, byla hitem prvních dní nového roku. Na východě Čech ovšem příliš vzrušení nepřinesla. Zatímco v Praze stáli u registru vozidel první pracovní den lidé od noci fronty, v Pardubicích se tato novinka obešla bez front a emocí. Drtivá většina pardubických motoristů vystačí s běžnými registračními značkami.

„V prvním lednovém týdnu si požádalo o značku 17 lidí. V pondělí jsme tu měli sedm zájemců, dva jsme museli odmítnout. Požadovali alfanumerickou kombinaci, která obsahovala nepovolené znaky. Konkrétně písmeno G a CH. Pak už přicházeli jeden dva žadatelé denně," řekla Kristýna Vojáčková, vedoucí oddělení registru vozidel na pardubickém magistrátu.

Žadatelé chtějí hlavně jména firem

Žadatelé podle jejích zkušeností chtějí mít na své registrační značce buď jména firem, nebo pro ně významné kombinace čísel a písmen.

„Největším výstřelkem u nás byl dotaz na možné přidělení kombinace 666DEVIL. Takovou žádost bychom museli zamítnout. Číslem 666 je označován Antikrist, v satanismu je to číselné vyjádření ďábla (devil)," dodala Kristýna Vojáčková.

Značky na přání, které je třeba na základě podaných žádostí teprve vyrobit, se na vozidlech pardubických motoristů objeví zhruba koncem ledna. Majitelé za každou z nich zaplatí pět tisíc korun, tedy deset tisíc korun za automobil, dostanou je zhruba 15 dní po zaplacení tohoto poplatku.

Značka na automobil musí mít osm znaků, musí obsahovat minimálně jedno číslo, naopak pro snadnou zaměnitelnost v ní nesmí být písmena G, CH, O, Q a W.

Na značku na přání není možné dát slova hanlivá, podněcují k rasismu či xenofobii, speciální znaky, například minus či hvězdičku. Vyloučeny jsou také zkratky orgánů státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů a podobně. V Česku o značky se jmény nebo speciálními číselnými kombinacemi během prvního lednového týdne požádaly stovky lidí.

Jak to vidí Lukáš Dubský: Hrátky s číslyRegistrační značky na přání mají svá pravidla. Kromě toho, že jsou zapovězeny některá písmena a znaky, nesmí být nápisy na „espézetkách" ani urážlivé. Není možné dát si na registrační značku slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel.
Těžko říct, kterého z těchto přečinů se dopustil ďábel, ale zdá se, že na značky se nedostane ani s anglickou variantou svého jména. A smůlu by možná u pardubických úředníků mělo i samostatně stojící číslo 666. Ano, v Bibli je to označení Antikrista, satanisté mají tohle trojčíslí obzvlášť rádi a žádný správný horor o vymýtání ďábla se bez něj také neobejde. Ale zakazovat ho na registračních značkách aut je absurdní.
Všechny tyhle hrátky s čísly zavání nesmyslným hledáním problémů tam, kde nejsou. Co třeba s takovým číslem 88? Neonacisté ho používají jako číselné vyjádření pozdravu Heil Hitler. Člověk, který by si ho chtěl dát na SPZ, by ale mohl být prostě jen velkým fanouškem bývalého kanadského hokejisty Erica Lindrose. A teď, úředníku suď!