1/7

„Hodně nemocných tehdy chodilo do práce s chřipkami, nebo s jinými nakažlivými chorobami. Pro mnoho lidí totiž může být výpadek příjmů za tři dny natolik zásadní, že si ho nemůžou dovolit,“ říká Alena Šírová, předsedkyně Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů v Pardubickém kraji.

Jenže Národní ekonomická rada vlády na podzim loňského roku přišla s návrhem vrátit se ke karenční době. Argumentuje hlavně předpokládanými příznivými ekonomickými dopady. Často se zmiňuje i zneužívání nemocenské. „Mě tenhle pohled až uráží,“ rozčílila se v rozhovoru pro Deník Alena Šírová.

Považujete případné znovuzavedení karenční doby za rozumný nápad?

Když to beru z pozice občana, který může onemocnět, tak je to podle mě jednoznačně hodně nefér.

Proč nefér?

Protože nemoc si nevybíráme. Pokud plníme veškeré své další pracovní povinnosti, tak není správné být trestán za to, že po nějakou dobu pracovat prostě nemůžeme. Už jsme zažili jedno takové období, kdy první tři dny nemoci nebyly zaměstnancům proplácené, a jasně jsme viděli, že to nebylo dobré opatření.

K čemu to podle vás vedlo?

Hodně nemocných tehdy chodilo do práce s chřipkami, nebo s jinými nakažlivými chorobami. Pro mnoho lidí totiž může být výpadek příjmů za tři dny natolik zásadní, že si ho nemůžou dovolit.

Byl by třídenní výpadek příjmů opravdu tak vážný?

Už jen skutečnost, že jste nemocný, není sama o sobě nic moc. Je vám zle, máte třeba i bolesti, a k tomu se máte ještě trápit starostmi o peníze, které vám najednou budou chybět? Všichni vydáváme nějaké trvalé platby za bydlení, za energie, za potraviny a za další nutné výdaje. Kvůli vysoké inflaci a rostoucí drahotě mají lidé už tak dost svých finančních starostí. Když jim kvůli nemoci výrazně poklesne příjem, budou mít ještě hlouběji do kapsy.

close Alena Šírová, předsedkyně Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů v Pardubickém kraji. info Zdroj: web Aleny Šírové zoom_in Alena Šírová, předsedkyně Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů v Pardubickém kraji.

Neměli by lidé s touhle možností počítat a mít i něco našetřeno?

Bojím se, že řada lidí už nemá žádné úspory, ale i kdyby je měli, tak o ně přicházejí působením inflace. Mě velmi trápí, jak nás vláda neustále nabádá, že máme být zodpovědní a šetřit si na horší časy. Jenže když vyslyšíme její rady a skutečně šetříme, tak nám inflace z naspořených peněz každým dnem něco ubírá. Za loňský rok nás takhle připravila o 15 procent naspořených peněz a letos nám bere dalších 15 %. Mnozí jsme určitě chtěli mít dostatečnou finanční rezervu, ale inflace a drahota nám úspory bez jakékoliv naší viny výrazně znehodnotila.

Zastánci karenční doby by vám ale namítli, že určitá část zaměstnanců systém nemocenského zabezpečení zneužívá. Co jim na tento argument vzkážete?

Tenhle argument mi hrozně moc vadí, protože k tomu, abyste šli na nemocenskou, vás musí vidět lékař. Nemocný člověk přece o vystavení své pracovní neschopenky nerozhoduje. Záleží výhradně na lékaři, který má na takové posouzení patřičné vzdělání. On má kvalifikovaně rozhodnout, zda jste opravdu nemocný a zda vám nemoc brání v práci, nebo jestli svoji nemoc pouze předstíráte. Většina z nás systém nemocenského zabezpečení nezneužívá.

Sama říkáte, že většina. Připouštíte tedy, že někteří nemocenskou skutečně zneužívají?

Víte, mě tenhle pohled až uráží. Přece nemůžeme podobnými úvahami házet všechny do jednoho pytle. To se pak lidé budou stydět zajít za lékařem, aby nezískali nálepku někoho, kdo zneužívá nemocenské dávky. Je to laciný, zlý a nespravedlivý argument, který vede jen k tomu, že se lidé, vedle své nemoci, navíc budou cítit ještě trapně. Pokud někdo dávky skutečně zneužívá, tak věřím, že si na něj zaměstnavatel může i teď dobře posvítit. Řešením ale nemůže být stav, kdy se budeme bát nebo stydět zajít za lékařem a raději budeme všude rozsévat bacily. 

Co si myslí Východočeši? Jak se dívají na návrh, že by se opět nevyplácela náhrada mzdy za první tři dny nemocenské? Podívejte se na názory odlovených respondentů v anketě Deníku:  (POKRAČUJTE NA DALŠÍ STRÁNKU)

loading
arrow_left Předchozí
1/7
Další arrow_right