Předchozí
1 z 7
Další

„Hodně nemocných tehdy chodilo do práce s chřipkami, nebo s jinými nakažlivými chorobami. Pro mnoho lidí totiž může být výpadek příjmů za tři dny natolik zásadní, že si ho nemůžou dovolit,“ říká Alena Šírová, předsedkyně Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů v Pardubickém kraji.

Jenže Národní ekonomická rada vlády na podzim loňského roku přišla s návrhem vrátit se ke karenční době. Argumentuje hlavně předpokládanými příznivými ekonomickými dopady. Často se zmiňuje i zneužívání nemocenské. „Mě tenhle pohled až uráží,“ rozčílila se v rozhovoru pro Deník Alena Šírová.

Považujete případné znovuzavedení karenční doby za rozumný nápad?

Když to beru z pozice občana, který může onemocnět, tak je to podle mě jednoznačně hodně nefér.

Proč nefér?

Protože nemoc si nevybíráme. Pokud plníme veškeré své další pracovní povinnosti, tak není správné být trestán za to, že po nějakou dobu pracovat prostě nemůžeme. Už jsme zažili jedno takové období, kdy první tři dny nemoci nebyly zaměstnancům proplácené, a jasně jsme viděli, že to nebylo dobré opatření.

Klasický spor o karenční dobu se rozhořel, když ji nedávno navrhli znovuzavést experti sdružení v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Podle nich by měla trvat jeden až tři dny, kdy by zaměstnanci v pracovní neschopnosti nedostávali žádné peníze.
Přepych, nebo nutná prevence? Pohled lékařů na karenční dobu se liší

K čemu to podle vás vedlo?

Hodně nemocných tehdy chodilo do práce s chřipkami, nebo s jinými nakažlivými chorobami. Pro mnoho lidí totiž může být výpadek příjmů za tři dny natolik zásadní, že si ho nemůžou dovolit.

Byl by třídenní výpadek příjmů opravdu tak vážný?

Už jen skutečnost, že jste nemocný, není sama o sobě nic moc. Je vám zle, máte třeba i bolesti, a k tomu se máte ještě trápit starostmi o peníze, které vám najednou budou chybět? Všichni vydáváme nějaké trvalé platby za bydlení, za energie, za potraviny a za další nutné výdaje. Kvůli vysoké inflaci a rostoucí drahotě mají lidé už tak dost svých finančních starostí. Když jim kvůli nemoci výrazně poklesne příjem, budou mít ještě hlouběji do kapsy.

Alena Šírová, předsedkyně Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů v Pardubickém kraji.Alena Šírová, předsedkyně Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů v Pardubickém kraji.Zdroj: web Aleny Šírové

Neměli by lidé s touhle možností počítat a mít i něco našetřeno?

Bojím se, že řada lidí už nemá žádné úspory, ale i kdyby je měli, tak o ně přicházejí působením inflace. Mě velmi trápí, jak nás vláda neustále nabádá, že máme být zodpovědní a šetřit si na horší časy. Jenže když vyslyšíme její rady a skutečně šetříme, tak nám inflace z naspořených peněz každým dnem něco ubírá. Za loňský rok nás takhle připravila o 15 procent naspořených peněz a letos nám bere dalších 15 %. Mnozí jsme určitě chtěli mít dostatečnou finanční rezervu, ale inflace a drahota nám úspory bez jakékoliv naší viny výrazně znehodnotila.

Zastánci karenční doby by vám ale namítli, že určitá část zaměstnanců systém nemocenského zabezpečení zneužívá. Co jim na tento argument vzkážete?

Tenhle argument mi hrozně moc vadí, protože k tomu, abyste šli na nemocenskou, vás musí vidět lékař. Nemocný člověk přece o vystavení své pracovní neschopenky nerozhoduje. Záleží výhradně na lékaři, který má na takové posouzení patřičné vzdělání. On má kvalifikovaně rozhodnout, zda jste opravdu nemocný a zda vám nemoc brání v práci, nebo jestli svoji nemoc pouze předstíráte. Většina z nás systém nemocenského zabezpečení nezneužívá.

V Chrasti spadl strom na cyklisty, jeden zemřel
Tragédie: U Chrasti strom zabil cyklistu. V nemocnici poté zemřela i jeho žena

Sama říkáte, že většina. Připouštíte tedy, že někteří nemocenskou skutečně zneužívají?

Víte, mě tenhle pohled až uráží. Přece nemůžeme podobnými úvahami házet všechny do jednoho pytle. To se pak lidé budou stydět zajít za lékařem, aby nezískali nálepku někoho, kdo zneužívá nemocenské dávky. Je to laciný, zlý a nespravedlivý argument, který vede jen k tomu, že se lidé, vedle své nemoci, navíc budou cítit ještě trapně. Pokud někdo dávky skutečně zneužívá, tak věřím, že si na něj zaměstnavatel může i teď dobře posvítit. Řešením ale nemůže být stav, kdy se budeme bát nebo stydět zajít za lékařem a raději budeme všude rozsévat bacily. 

Co si myslí Východočeši? Jak se dívají na návrh, že by se opět nevyplácela náhrada mzdy za první tři dny nemocenské? Podívejte se na názory odlovených respondentů v anketě Deníku:  (POKRAČUJTE NA DALŠÍ STRÁNKU)

Marie Hanauerová, Chrudim, realitní makléřka  

Marie Hanauerová, Chrudim, realitní makléřkaMarie Hanauerová, Chrudim, realitní makléřkaZdroj: Deník/Romana Netolická

Podnikám od r. 1998 a nikdy nebyla na nemocenské, je pro mne těžké toto hodnotit z vlastní zkušenosti. Nicméně jako podnikatel se domnívám, že někteří zaměstnanci mohou mít tendenci zneužívat tuto výhodu a firmy to pak hradí ze svých prostředků. Doplácí na to i ti, kteří práci musí odvést i za kolegy. Nepřispívá to tak ani k dobré pracovní morálce a vztahům na pracovišti. Důležitá je myslím hlavně prevence v oblasti zdraví a zdravého životního stylu. A jsem určitě pro zavedení sick day.

Jonáš Krummer, úředník Moravská Třebová

Jonáš KrummerJonáš KrummerZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Zrušení karenční doby vnímám jako boj proti "nemocným dovolenkářům". Ovšem z mého pohledu je především problém s dlouhodobě "pracovně indisponovanými", kteří bývají většinu času v pracovní neschopnosti. Na tyto pracující nebude mít úprava téměř žádný vliv a naopak skutečně pracující lidé půjdou mnohdy do práce nemocní, jen aby nepřišli o tři dny mzdy a budou onemocnění rozšiřovat po pracovišti.

Kateřina Součková, Trutnov, ošetřovatelka v nemocnici

Kateřina Součková, Trutnov, ošetřovatelka v nemocniciKateřina Součková, Trutnov, ošetřovatelka v nemocniciZdroj: Deník/Jan Braun

První tři dny nemocenské bez náhrady? Následek bude jediný, nemocní budou chodit do práce a dál šířit nemoc na své kolegy. Člověk, když je nemocný, tak je mu první tři dny nejhůř. I léčba antibiotiky zabírá až po třech dnech. V tomto záměru vlády nevidím nic moudrého. Ba naopak.

Kateřina Bednářová, Hradec Králové, recepční

Kateřina Bednářová, 42 let, Hradec Králové, recepčníKateřina Bednářová, 42 let, Hradec Králové, recepčníZdroj: Deník/Stanislav Ďoubal

Myslím si, že by se to určitě nemělo znovu zavádět. Vede to k tomu, že spousta lidí nemoc přechodí a potom je to ještě horší. Když má člověk teplotu a už třeba mu nezbývá moc dovolené, vezme si paralen a hurá do práce. Pak je z toho zápal plic. Nehledě na to, že pak tu nemoc roznáší dál. Vím o tom, že to dříve třeba maminky řešily tak, že nechaly doma své dítě a nechaly si od doktorky vystavit ošetřovné.

Ivana Janečková, Hradec Králové, manažerka  

Ivana Janečková, Hradec Králové, manažerkaIvana Janečková, Hradec Králové, manažerkaZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Pro mě je důležité, že se vyléčím a budu v klidu doma. Jestli dostanu za první tři dny nemocenskou, pro mě není zas tak důležité. Ale nechala bych to jak to je. Jsou asi lidé, pro které by to byl zásadní zásah do peněženky, a ti by pak chodili do práce a prskali nákazu kolem sebe a to nesnáším. Důležitější je zdraví, než peníze. Když je někdo nemocný, tak má ležet doma a je to hlavně v jeho zájmu.

Roman Drhlík, Chrudim, zámečník

Roman Drhlík, Chrudim, zámečníkRoman Drhlík, Chrudim, zámečníkZdroj: Deník/Marek Nečina

Myslím, že to není dobrý nápad. Nemocní by měli dostávat náhrady už od prvního dne. Prostě stejně, jako je to dnes. Je možné, že někteří lidé tenhle systém zneužívají a nemoc jen předstírají, aby si na úkor zaměstnavatele odpočinuli, nebo když si chtějí zařídit nějaké svoje soukromé záležitosti. Tady by ale měla zafungovat kontrola.