Fenomén českého dostihového sportu Josef Váňa v Pardubické krajské nemocnici podstoupil operaci loktu. Zákrok mu má pomoci zlepšit cit v ruce.

„Šlo o uvolnění loketního nervu v oblasti loketního kloubu. Do budoucna to znamená, že tato operace bude mít velký efekt a dané obtíže Váňovi přestanou bránit v závodní kariéře,“ vysvětlil neurochirurg Tomáš Brož, který dostihovou legendu operoval.
Pardubickou krajskou nemocnici žokej, chovatel a trenér Josef Váňa navštívil již poněkolikáté.

„Přátelím se s Tomášem Brožem, který je shodou okolností zástupcem primáře na neurochirurgii v Pardubicích. Proto jsem si tuto nemocnici vybral,“ objasnil žokej Josef Váňa.

Šestinásobný vítěz dostihu Velká pardubická v nemocnici dlouho nepobyl. Po operaci věčný dříč dlouho neotálel a v těchto dnech je pracovně na dostizích v Římě.

Pohodový pacient

„Všechno se odehrálo v naprostém klidu. Cítím se dobře. Ještě mě čeká vytahování stehů,“ uvedl Josef Váňa.
Podle mluvčí Pardubické krajské nemocnice Alice Štrajtové Štefkové je žokej vstřícný a milý pacient.
„Josef Váňa je s pardubickou nemocnicí velmi spokojený a vrací se sem. Jako pacient, ale i jako člověk, je báječný. Zákrok mu byl přizpůsoben tak, aby mohl ještě týž ten odcestovat,“ podotkla mluvčí Štrajtová Štefková.

Podruhé se narodil

Váňa za svůj život prodělal bezpočet operací a čelil nejrůznějším zraněním. K tomu nejhoršímu došlo v roce 1994 na dostizích v Německu.
Na jedné z překážek spadl a další kůň ho hřbetem přimáčkl. Žokej tehdy upadl do klinické smrti.

Z mnohačetných zlomenin pánve a žeber, zčásti natržené levé plíce, zhmožděnin hrudníku i těžkého otřesu mozku se dostal a týž rok ještě startoval na Velké pardubické.

Pavla Svítková