Nebývá zvykem, aby hned úvodní bod jednání pardubického zastupitelstva vyvolal tak ostrou polemiku, k jaké došlo na úterním zasedání. Jablkem sváru se stala na první pohled nevinná informativní zpráva o činnosti městské rady a magistrátu od posledního zasedání.
Primátor Jaroslav Deml (ODS) nejprve za nevalného zájmu hlučících zastupitelů kladl kolegům na srdce, aby dávali pozor na své zdraví a zbytečně se nerozčilovali – zejména kvůli politice.

Prohlášení rady

Když začal v informativní zprávě tlumočit prohlášení radních města, které se týkalo jednání policie na předvolebním mítinku sociální demokracie za účasti jejího lídra Jiřího Paroubka na Pernštýnském náměstí, už i opoziční zastupitelé naslouchali velmi pozorně. „Rada města důrazně protestuje proti jednání policie, jež na mítinku neadekvátním způsobem zjišťovala totožnost lidí, kteří pokojně vyjadřovali svůj protest. Není možné, aby na objednávku jakékoliv politické strany byly omezovány osobní svobody občanů. Totalitu už jsme zažili a nevěřím, že by si někdo přál tento návrat doby temna,“ nešetřil se silnými slovy pardubický primátor Jaroslav Deml.

„Informativní zpráva o činnosti rady je neobjektivní a tendenční,“ rozčiloval se šéf Zastupitelského klubu ČSSD Jindřich Tauber.
„Toto prohlášení rady je absolutně nepřijatelné,“ přidal se k němu komunistický zastupitel Stanislav Filip.

„Obecný tón tohoto prohlášení mě velmi zneklidňuje. Pokud chceme kritizovat zákrok policie, měli bychom také sdělit, proti kterým lidem policie zasáhla a pak podat trestní oznámení. Pokud tomu tak nebude, je třeba se policii omluvit,“ podotkl zastupitel Jaroslav Mojžíš (ČSSD).
„Podobná prohlášení na zastupitelstvo nepatří. Nelíbí se mi, jak spekulativně je formulováno,“ ozvala se také Slavěna Broulíková (ČSSD).

Vytočený radní

„To je hluboké nepochopení. To, co se na mítinku stalo, se prostě nesmí dvacet let po Sametové revoluci opakovat a je úplně jedno, jestli to je na předvolební akci ČSSD, ODS či KSČM. V tomto případě policie bezdůvodně kontrolovala skupinu mladých lidí. Policistů jsem se ptal, jakým právem mohou takhle zastrašovat občany. Jestli to stát dopustí, tak je to špatně,“ ohradil se radní Jiří Razskazov, jehož policejní kontroly na mítinku doslova vytočily.

„Policii jsme žádali, aby v případě mítinku ODS tímto způsobem nezasahovala,“ pravil pardubický primátor.
„Zaráží mě, jaká je nyní odpovědnost radních vůči obyvatelům tohoto města, zvláště když různé korupční skandály dva roky zametají pod koberec,“ řekl komunistický zastupitel Stanislav Filip.

„Nevím, o jakých korupčních skandálech hovoříte. Nezlobte se, jste úplně mimo,“ reagoval Jaroslav Deml.
Úvodní slovní přestřelku pak ukončil Jindřich Tauber (ČSSD): „Jde o politický názor radních. Já jim ho neberu a doufám, že pan Razskazov podá trestní oznámení, aby se celá věc vyšetřila. Třeba se ukáže, že studenti na tuto akci nepřišli sami o sobě, jak tvrdí,“ uzavřel Jindřich Tauber.