Stejně jako každý rok vyrazí v sobotu na týdenní akci na jízdních kolech lidé z TyfloCentra. Projektu se tentokrát účastní osm zrakově postižených lidí se svými vodiči na dvojkolech. „Vyrážíme do oblasti České Skalice do vesničky Zlíč. Během následujícího týdne bychom měli najet téměř čtyři sta kilometrů,“ řekla našemu Deníku ředitelka pardubického TyfloCentra Dana Stoklasová.

„Dokážu to taky“

Celá akce tentokrát nenese zavedený název Expedice Tandem, ale koná se v rámci projektu „Dokážu to taky“. „Tuto větu používáme jako tvrzení, když se s někým srovnáváme a víme, že danou věc zvládneme stejně jako on. Nebo se věta může stát i otázkou. To když přemýšlíme o tom, zda bychom zvládli to, co ten druhý. Pro TyfloCentrum Pardubice se tato věta stává na dalšího půl roku názvem projektu. Ten je určen pro uživatele služeb TyfloCentra, kteří si chtějí vyzkoušet, co všechno se v nich skrývá v oblasti sportovní, turistické a třeba i výtvarné,“ objasnila Pardubickému deníku Dana Stoklasová.

Osm dnů bude „peloton“ jezdit na osmi dvojkolech. „Budeme si vlastně dokazovat, co všechno zvládnem. Jízda na dvojkole je velice atraktivní, a to jak pro účastníky, tak i pro okolí. Účastníci jízdy na sebe totiž strhávají pozornost okolí, čímž také přibližují veřejnosti svět lidí s těžkým zrakovým postižením,“ dodala Stoklasová.

Výlet na Sněžku

Jízda na kole však není jedinou akcí, kterou TyfloCentrum v dohledné době pořádá. Dana Stoklasová již nyní zve na další akci, která je na programu v sobotu 4. října. „Jedná se o výlet na Sněžku. Kdo se cítíte na pokoření nejvyšší hory České republiky, neváhejte a přihlaste se. Zdolání tohoto vrcholu může mít pro vás v dalším životě velký význam, neboť pokud zdoláte jeden vrchol, tak věřte, že jste schopni zdolat i další. V případě potřeby vás na cestě bude doprovázet průvodce,“ zve zájemce se zrakovým postižením ředitelka Tyflocentra.