„Letošní ročník festivalu bude ve znamení nejen pravidelných účinkujících, šanci vystoupit dostanou i nové, mladé amatérské kapely, divadelní soubory a další umělci," uvedla Andrea Pavlíková, která je pověřená řízením Kulturního centra Pardubice.

Zahájení festivalu se uskuteční ve čtvrtek od 10 hodin dopoledne tradičním vypouštěním balónků na Pernštýnském náměstí. Na čtvrteční den je naplánovaný i Vědecko-technický jarmark Univerzity Pardubice. Uskuteční se od 9 do 17 hodin na Pernštýnském náměstí.

„Největším lákadlem bude virtuální realita a laserová prolézačka. Návštěvníci zjistí, jak funguje technika dřevořezu a vyrobí si vlastní ruční papír. Bude možné se dotknout i blesku, uvidět tančící kapalinu či textilní vlákna pod mikroskopem, vypustit ducha z láhve a zapojit se do řady dalších chemických pokusů. Zdravotníci poradí, jak číst rentgenový snímek a z čeho se skládá lidská kostra. Mozek zaměstnají matematické hlavolamy," řekla organizátorka Iva Svobodová.

K univerzitě se připojí i pět pardubických středních škol se svými ukázkami elektrotechniky, chemie, zdravotnictví, fyziky a potravinářství.

HUDBA, ZPĚV, TANEC, WORKSHOPY I DIVADLO
Na Pernštýnském náměstí a třídě Míru budou připravena pódia, na kterých se bude celé tři dny tančit, zpívat i hrát. Příhrádek bude zítra hostit Divadelní rej, který nabídne hned několik inscenací v podání čtyř divadelních souborů. Další akce se budou konat i na zámku či v Mázhausu.

V pátek jsou na programu taneční i pěvecká a hudební vystoupení na Pernštýnském náměstí, v Machoňově pasáži a na zámku, v sobotu pak Pernštýnské náměstí obsadí prodejci perníku. K poslechu zahraje například swingový a jazzový JK Band, rocková skupina The Awful Mondays nebo pop-punková kapela Maniac.

Festival v sobotu od 22.30 hodin na Pernštýnském náměstí zakončí Koncert pro Pardubice, kde vystoupí Jiří Ševčík se svým Pirate Swing Bandem zaměřeným na swingové aranže rockových a popových hitů. „Představíme repertoárové novinky a překvapení, ale především se těšíme, že si užijeme fajn mejdan v srdci města," řekl Ševčík.

Kapela zahraje bez nároku na honorář. „Chceme tak poděkovat našemu domovskému městu za podporu, jíž si velmi vážíme, a uděláme to se vší parádou. Moc se na domácí publikum těšíme," dodal Ševčík.