Na sídlišti Dubina klasickou střešní krytinu nahradilo tři tisíce metrů čtverečních zelených koberců. Město slibuje, že v létě navíc přibudou květy, střechy zadrží vodu a sníží se přehřívání budov.

Speciální střechy se zelení vyšly zhruba na 10 milionů korun. Rostliny řemeslníci položili na původní střešní krytinu.

Na zelené ploše u Paláce Pardubice bude park. Město tam přidá stromy, keře a lavičky.
Plánovaný hotel u obchodního centra nahradí park. Hlídat ho budou kamery

„Na stávající asfaltové pásy, které se nacházely na objektech zmíněných pavilonů a spojovacího krčku, byla nalepena TPO folie následně pokrytá ochrannou vrstvou a fólií s hydroakumulační vlastností. Tato fólie s nopy v sobě dokáže uchovat vláhu, přes substrát tak rostliny dostatečně hydratovat a umožnit mu další růst,“ popsal za zhotovitele Radek Herzig z firmy Timra.

Střechy mají, kromě snižování teploty, zadržovat vodu a lépe tak hospodařit se srážkovými vodami.

V Pardubicích rostou byty, ale probíhá i rekonstrukce nádraží
Pardubice: Výjimka na trhu s byty. Developeři sází na Teslu, Pernerku i Palace

„Jsem moc rád, že se nám podařilo tento pilotní projekt realizovat a posunout tak město zase o něco blíže k tomu, abychom napomohli lepšímu mikroklima. Neopomenutelným kladem této vegetační střechy samozřejmě je zadržování vody v oblasti a snižování teploty nejen uvnitř objektu, ale i mimo něj, což je na sídlišti více než žádoucí,“ řekl primátor Pardubic Jan Nadrchal.

Atraktivní výhled

Nejsou jen na okrasu, ale mají bojovat s klimatem. Podle vedení města je přesto tato novinka navíc hezká. Vizuální stránku tak mohou ocenit i obyvatelé okolních panelových domů.

Zelená střecha na škole Erno Košťála v PardubicíchZelená střecha na škole Erno Košťála v PardubicíchZdroj: Město Pardubice

„Zejména v letním období střecha díky těmto rozchodníkovým kobercům krásně rozkvete a nabídne atraktivnější výhled, než je tomu třeba u střech s asfaltovou střešní krytinou,“ dodal Nadrchal, který připomněl, že město by navíc na projekt mělo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí z Národního programu Životní prostředí, která pokryje téměř veškeré náklady, přibližně 7,4 milionu korun.

Stavbaři na střechy vybrali suchomilné rostliny, vegetační vrstvu tvoří malé rostlinky – rozchodníky. „Položené souvrství zahrnuje až 8 druhů rozchodníků,“ dodal Herzig.

Pardubická radnice připravuje proměnu náměstí Republiky.
Proměna náměstí Republiky: Zmizí podchod, přibude fontána a stromy

Jejich výhoda je v tom, že nevyžadují údržbu. O zalévání skalniček se má postarat déšť. Rozchodníkové koberce dosahuje výšky asi 10 centimetrů, v budoucnu by se měly ale postupně rozrůstat.

Radnice chce, aby ve městě podobných „zelených“ projektů vzniklo víc.