Pardubická radnice proškolila asi padesát takových zájemců o podnikání. Většina z nich byly ženy, které na Ukrajině pracovaly jako účetní, právničky, zubařky, kadeřnice či masérky. Někteří lidé přijeli do Pardubic již před válkou, většina z nich ale až po jejím začátku. V nejednom případě jim jejich vybudované firmy na Ukrajině zcela zničil válečný konflikt.

V zaplněném sále pardubické radnice se v minulých dnech sešli lidé z ukrajinské komunity, kteří hledají pomoc s tím, jak začít podnikat ve svém oboru. Irena z Kyjeva je právnička a v Pardubicích je necelý měsíc.

„Chci se dozvědět jestli tady mám možnost podnikání a co musím udělat jako první,“ řekla Irena, která by chtěla i nadále pracovat ve svém oboru.

Helena ze Lvova se živila jako zubařka. „Na Ukrajině jsem měla stomatologickou kliniku, kde jsem podnikala. V čase války jsem musela uprchnout, protože mám děti,“ smutným hlasem poznamenala Helena. Té její práce chybí, proto se rozhodla využít nabídku pardubického magistrátu a dorazila na schůzku.

„Čekala jsem, že se brzy budu moci vrátit domů, ale teď už na to nečekám,“ dodala. Ukrajinské ženy se shodují, že chtějí pracovat, aby uživily své děti, se kterými často zůstaly samy.

Někteří Ukrajinci jsou v Pardubicích už rok, ale pracují mimo své profese. Zubař Ruslan Chodus, který je ze Záporožské oblasti, v Česku pracuje jako řidič. „Jediná možnost, jak se sem dostat, bylo začít pracovat jako řidič,“ sdělil Ruslan s tím, že nyní by chtěl začít pracovat opět jako stomatolog.

Další zájemkyní o pomoc byla ukrajinská psycholožka Zorjana Michalská, která je nyní zaměstnaná jako operátorka. „Myslela jsem si, že se za půl roku naučím česky a budu pracovat ve své profesi,“ vysvětlila Zorjana, které plány překazila i pandemie koronaviru.

Pomoc uprchlíkům nabídl i kněz Marian Kurylo,který pomáhá s tlumočením i organizací. Sám nejprve čerpal informace od svých ukrajinských kontaktů, kteří už v Česku pracují. „Iniciativa přišla od lidí, kteří tu chtějí pracovat. Když jsem to všechno slyšel a věděl jsem, že není tak jednoduché tady začít oficiálně pracovat, rozhodl jsem se oslovit představitele města,“ konstatoval Kurylo.

Zástupci města a živnostenského úřadu zájemcům objasnili, co všechno je v České republice pro podnikání potřeba.

„Cílem školení je, aby lidé, kteří zde nyní žijí, byli schopni se postarat o své rodiny. Velký zájem o účast na kurzu radnici mile překvapil a plánuje ve školeních pokračovat,“ uvedla Alexandra Tušlová z pardubického magistrátu. Pardubický kraj navíc Ukrajincům nabízí finanční podporu na rozjezd podnikání.