„Máme určené dny, kdy si lidé můžou zavolat a objednat se. Přijímáme sedmdesát nových pacientů za čtvrt roku. Víc jich vzít nemůžeme, protože to máme omezeno od pojišťovny,“ vysvětlila ortodontistka z Pardubic Gabriela Bartheldiová.

Právě na ortodoncii, kde předepisují rovnátka a léčí další nepravidelnosti chrupu, bývá největší nápor pacientů. V Pardubickém kraji je jich trvalý nedostatek.

U běžných stomatologů není situace tolik kritická. Ani objednací lhůty nebývají drasticky dlouhé. Doba čekání na ošetření se odvíjí podle ročních období.
„Objednací lhůty se začínají natahovat teď po prázdninách, když se lidé vrátili z dovolených a chtějí jít na preventivní prohlídku,“ kostatovala pardubická zubní lékařka Romana Kršáková. Nápor objednávek podle jejích zkušeností polevuje přes Vánoce a o prázdninách. Nejdéle si pacienti počkají začátkem roku, před a také po letních dovolených.

Lékaři stárnou

Podle statistik za minulý rok bylo v kraji celkem 296 zubařů. Pokud by všichni vzorně docházeli na prohlídky, na každého lékaře by připadlo 1714 obyvatel. „Když někdo potřebuje, většinou si během krátké doby najde nového zubního lékaře. Poptávka pacientů je ale veliká a těžko odhadovat, co bude za rok. Mnoho lékařů je již v penzijním věku,“ okomentoval situaci předseda Oblastní stomatologické komory Jiří Prokopec. Třetina zubařů je ve věku nad 55 let.
„Je třeba vzdělávat větší množství mladých, protože staří už jdou do důchodu,“ nastínila řešení ortodontistka Bartheldiová.