Plýtvá město žulovými kostkami, které byly vytěženy při rekonstrukci pardubické třídy Míru? Zastupitel prvního městského obvodu Filip Sedlák se v otevřeném dopise obrátil na vedení města, které by podle něj mělo jako řádný hospodář zařídit, aby stavební materiál nepřišel nazmar.
„Již před časem jsem si všiml, že při drcení suti svou pouť skončilo také mnoho žulových kostek. Další kostky jsou vyváženy na skládku a jiné jsou zaváženy na místě. Nepřijde mi to zrovna vhodné a důstojné vzhledem k tomu, že některé z kostek naši předci opracovávali ručně a téměř všechny se dají dále použít," uvedl Filip Sedlák.
Kostky mají ve svém skladu Služby města
Podle náměstkyně pardubického primátora Heleny Dvořáčkové jsou však využitelné žulové kostky uschovány ve skladu Služeb města Pardubic. Stavební suť z opravy třídy Míru skončila na místě bývalé haly ČSTV vedle Tyršových sadů.
„V mezideponii v ulici U Stadionu mohou být pouze nějaké kostky, které zůstaly mezi stavební sutí. Osobně jsem na místě několikrát byla a žádné žulové kostky jsem tam neviděla," vysvětlila náměstkyně primátora.
Podle Filipa Sedláka by ale město mělo zvážit záchranu i těch kostek, které zůstaly mezi sutí.
„Kostky si odvezu," říká Filip Sedlák
„Přece jen má město ze zákona povinnost jednat s péčí řádného hospodáře. Ano, jedná se o pár procent z celkového množství, ale sám nevím, jestli to stačí k ospravedlnění vyhazování něčeho, co může sloužit dál. Pokud město o tyto kostky zájem nemá, tak prosím o svolení si kostky odvézt. A věřte, že nejsem sám, kdo v nich hodnotu vidí," poznamenal Filip Sedlák.
A jaké má město záměry s kostkami, které jsou umístěny v prostorách Služeb města Pardubic? „Na to se nás ptalo i vedení Služeb města, protože potřebují vědět, jak dlouho je tam budeme skladovat. Zatím není schválen žádný konkrétní záměr. Rozhodně se ale žulových kostek nebudeme zbavovat. Podle mého osobního názoru by je bylo možné využít například při opravách dlažby v historickém centru města," dodala Helena Dvořáčková.
Co s žulovými kostkami?Při rekonstrukci pardubické třídy Míru se ukázalo, že je plná starých žulových kostek. Vynořily se spekulace, že budou odepsány jako stavební odpad. Architekti ovšem upozornili na to, že se žulové kostky dají dobře využít nebo výhodně prodat.
„Cena kostek může být odhadem šest až dvanáct milionů korun. Tyto kostky se dají znovu použít, i když jsou porušené," upozornil architekt Miroslav Petráň.
Kolem využití kostek panovaly informační zmatky. Bývalý náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber nejprve tvrdil, že kostky dostane stavební firma provádějící rekonstrukci. Nakonec se prý ukázalo, že podle smlouvy patří stavební materiál městu.
„Vyplývá to ze smlouvy o dílo a dokumentace pro provedení stavby. Z mezideponie v ulici U Stadionu budou očištěné kostky převezeny na skladovací plochy Služeb města Pardubic. Až následně město rozhodne o jejich dalším osudu," sdělila Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.