Pardubice od příštího roku zvednou daň z nemovitostí ve vybraných lokalitách. Týkat se to bude průmyslových a nákupních zón. Městský rozpočet by si tak podle předběžných odhadů mohl polepšit o desítky milionů korun.

Návrh na zvýšení místního koeficientu pro výpočet daně z nemovitostí už prošel zastupitelstvem. Stávající koeficient 2 se tak od 1. ledna 2025 změní na 5,0. Toto opatření se týká pouze vybraných průmyslových a obchodních zón ve Starých Čívicích, Pardubičkách, Semtínzone a Parama. Město tak chce získat více peněz z průmyslových zón, které poputují do městské pokladny.

V Pardubicích se staví a stavět bude. Vizualizace „Čtvrť Nová Tesla“.
Daň z nemovitosti od letoška stoupla. Kolik letos zaplatí obyvatelé Pardubic?

Prostředky získané vyšším zdaněním podniků mají pomoci zmírnit dopady jejich činností na město. Právě velké řetězce a firmy, které jsou ve vybraných zónách, jsou totiž podle radnice největší zátěží pro dopravu, životní prostředí a vyvolávají tlak na kapacity škol nebo zdravotnictví.

Zastupitelé Pardubic schválili návrh obecného opatření, které zvyšuje pro výpočet daně z nemovitosti místní koeficient na 5,0. Toto opatření se týká pouze významných průmyslových a obchodních zón.Zastupitelé Pardubic schválili návrh obecného opatření, které zvyšuje pro výpočet daně z nemovitosti místní koeficient na 5,0. Toto opatření se týká pouze významných průmyslových a obchodních zón.Zdroj: Město Pardubice

„Tímto opatřením nezvyšujeme daň z nemovitosti občanům, těm zvýšil daň z nemovitosti stát ze shora již v roce 2023. V našem případě se jedná o velké průmyslové zóny a ty nejrozsáhlejší obchodní zóny, které mají na infrastrukturu města největší dopady. Očekáváme zvýšení výnosů,“ popsal náměstek primátora zodpovědný za ekonomiku a rozpočet Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice). Vybrané peníze pak Pardubice použijí na opravu silnic, nové stavby nebo přístavbu škol a školek.

Město vnímá, že rozvoj průmyslových zón ve městě vede k nárůstu zaměstnávání cizinců, s čímž souvisí poptávka po vzdělání a adaptaci celých rodin.

Pardubice investují do koupaliště Cihelna, zkušební provoz naplánován na léto
Pardubice investují do koupaliště Cihelna, zkušební provoz je naplánován na léto

„Vnímáme, že průmyslové zóny jsou významným zaměstnavatelem, díky kterým se město rozvíjí. Na druhou stranu tím, jak jsou umístěny a co produkují, jsou obrovskou zátěží pro městskou infrastrukturu, dopravu i školství,“ řekl primátor Pardubic Jan Nadrchal (ANO).

Vedle průmyslových zón pardubičtí radní prosadili navýšení místního koeficientu pro nejvýznamnější nákupní zóny. Jedná se o místa s obchodními řetězci Globus, Albert Polabiny, Kaufland Polabiny, Albert a Lidl u nádraží, Palác Pardubice, Billa a Mountfield – Svítkov, Kaufland a Lidl – Višňovka nebo Lidl-Penny-Albert – Dubina.

„Většina těchto nadnárodních korporací daní své zisky v jiných státech než v České republice. Současná vláda svou neschopnost redukovat vlastní provozní (mandatorní) náklady na chod českého státu přenáší na své občany, města a obce. A abychom nemuseli zvyšovat daň z nemovitosti a jiné poplatky občanům, tak využíváme zákonnou možnost zdanění podniků a provozoven v průmyslových a obchodních centrech,“ doplnil radní František Brendl (Společně pro Pardubice).

Výběr některých lokalit, nedaleko Černé za Bory, ale část zastupitelů kritizovala. Podle některých zvýšení daně dopadne i na menší podnikatele.

Letiště Pardubice
Dovolená z Pardubic bude dražší: Blíží se konec bezplatného parkování u letiště

„Jakou dopravní zátěž vyvolávají ty drobné provozy. Je tam několik desítek převážně drobných a menších provozů, které se samozřejmě svezly s velkým provozovatelem Foxconnem, ale podél samotné Dělnické a Holandské ulice je několik desítek drobných živnostníků a podnikatelů. Ti určitě negenerují dopravní nebo hlukovou zátěž,“ upozornil zastupitel Karel Haas (Spolu). Opoziční zastupitel Vít Ulrych pak vznesl otázku, zda by mezi areály byla i Semtín Zone, pokud by stále vlastnil Synthesii Andrej Babiš. „Nebo by tam chyběla, stejně jako tam chybí například Starozone nebo proč tam chybí další areál velké firmy v Černé za Bory?,“ dotazoval se při jednání zastupitelstva Ulrych (Spolu).

Pardubičtí radní ale nepopírají, že by v budoucnosti mohly přibýt další místa.

Návrh obecného opatření, který v souladu se zákonem stanovuje pro výpočet daně z nemovitosti místní koeficient, přesto prošel. Pro hlasovalo 25 pardubických zastupitelů, proti zvedlo ruku osm.