CO SE V TEXTU DOČTETE:
Hřejivý pocit, že můžete trochou semínek denně pomoci ptáčkům přežít dlouhou zimu, je pro mnohé z nás natolik příjemný, že se pro nás dokrmování ptactva stalo jakousi zimní tradicí.
Jak to vypadá u krmítka v Makově:
Důležité však je, co ptáčkům do krmítka dáváte, i jaké krmítko jste pro dokrmování zvolili. Některá jsou totiž i podle vedoucího Záchranné stanice živočichů Makov Libora Šejny naprosto nevhodná a mohou přispívat k rozvoji krmítkové nákazy.
Krmte dobře, nebo nekrmte vůbec
Při dokrmování venkovního ptactva existuje několik zásadních pravidel, která musíte dodržovat, pokud chcete volně žijícím ptáčkům skutečně pomoci. Nejprve je potřeba si uvědomit, že ptáci nejsou poletující popelnice na kuchyňské zbytky.
Nahrává se anketa ...
Chcete-li ptáčky kvalitně přikrmovat, pak vás čeká dodržování minimálně tří důležitých pravidel. Těmi jsou kromě kvalitní a pestré stravy také pravidelnost a vhodné krmítko. Ani jedno pravidlo však mnoho lidí nedodržuje, čímž výrazně přispívají k rozvoji krmítkové nákazy trichomonózy, která bývá pro ptáky fatální.
Trichomonóza - krmítková nákaza. „Jde o parazitární onemocnění, které postihuje hlavně zrnožravé ptáky, především zvonky. Trichomonózu způsobují prvoci bičenky drůbeží, které cizopasí u krku ptáků. Napadeným ptákům zduří sliznice, nemohou polykat, postupně slábnou a hynou hlady třeba uprostřed plného krmítka,“ popisuje onemocnění Česká společnost ornitologická na své webu Bird Life. Pokud nemocné ptáky spatříte, je potřeba okamžitě přestat s krmením, krmítko vyčistit a nechat ideálně vymrznout. V případě nálezu nemocných ptáků můžete pomoci s mapováním vyplněním jednoduchého formuláře, který naleznete na uvedeném webu.
„Za mě platí zásadní pravidlo, a tím je: krmte dobře, nebo raději nekrmte vůbec. Skutečnost je taková, že lidé nasypou krmivo na mokrý parapet, nebo jiné nevhodné místo, kde nejsou semínka chráněna před povětrnostními vlivy,“ zmiňuje první velkou chybu Libor Šejna.
Ve snaze ptáčkům přilepšit, a zároveň se zbavit potravin, které už v rámci domácnosti nezkonzumujeme, se někteří z nás uchylují k tomu, že do krmítka vloží i potraviny, které jsou však pro zvířata naprosto nevhodné.
Mezi takové potraviny patří například zbytky koláče, bábovky, vánočky, cukroví, sušenky, ale i sušené pečivo, zbylé solené brambory či těstoviny. Prošlé, plesnivé či jinak znehodnocené jídlo by mělo být úplné tabu.
„Důležité je nabízet ptákům především kvalitní a pestré krmivo. Zbytky z kuchyně rozhodně nedoporučuji. Chcete-li ptáčkům přilepšit, nastrouhejte jim mrkev, přidejte jeřabiny nebo šípky. Zkrátka to, co najdete v přírodě a co se jim v zimě těžko shání,“ radí Libor Šejna, který se na Záchranné stanici živočichů Makov s láskou stará o zvířata v nouzi.
Nepravidelné krmení
Druhou chybou je nepravidelnost v krmení, která je pro ptáky stejně nebezpečná jako nevhodné krmivo.
„Pokud například krmíte tři měsíce a pak ze dne na den přestanete, může to vést až k úhynům, protože ptáci nejsou schopni tak rychle zareagovat. Tím spíš v silných mrazech,“ upozorňuje vedoucí Záchranné stanice živočichů Makov.
Nevhodné krmítko a špatná péče
Velký problém může znamenat i výběr nevhodného krmítka a následně špatná péče o něj. Vedoucí záchranné stanice rozhodně nedoporučuje přisypávat ptáčkům krmivo jen tak na parapet, na podložku na zem či na jiné místo, které není chráněno proti povětrnostním podmínkám.
„Obecně je důležité, aby každé krmítko mělo stříšku a umístěné krmivo bylo kryté. Potrava, která zvlhne a zmokne, zvyšuje riziko rozvoje krmítkové nákazy trichomonózy,“ upozorňuje na velký problém Libor Šejna.
I když máte vhodné krmítko, je potřeba se o něj starat. Pokud je zanedbáte, krmítková nemoc se může stále rozšiřovat. Podle Libora Šejny může být krmítko z různých materiálů včetně plastu, který je vhodný i kvůli snadné údržbě. Ale nezatracuje ani dřevo.
„Pokud zvolíme dřevěné krmítko, mělo by mít zespoda díry, aby se v něm nemohla držet voda. Tak jako tak je však potřeba krmítko pravidelně čistit a dezinfikovat. My to například děláme dvakrát týdně,“ vysvětluje vedoucí záchranné stanice.
Krásné krmítko není všechno
Podle Libora Šejny je však důležité nejen čištění samotného krmítka, ale i jeho okolí. Často totiž vídá, že lidé mají krásná krmítka, ale pod nimi jsou ptačí výkaly a zbytky krmení staré týdny i měsíce.
„Plastová krmítka nejsou špatná, dobře se čistí, a navíc ptáčci dosedají jen na krátké bidýlko a odpad padá dolů. Ale to je právě ono. Zbytky se musí odstraňovat i pod krmítkem, na zemi, plotě, kůlu. Devadesát procent rozvoje krmítkové nemoci vzniká pod krmítkem na zemi,“ upozorňuje Libor Šejna a doporučuje odpad pod krmítkem pravidelně odhrabovat a vyvážet.
Jak stanici podpořit
Dokrmování ptáčků a ostatních zvířat má však mnohem širší dopad. „Ukazujeme totiž jejím prostřednictvím našim dětem, tedy budoucí generaci, že je samozřejmé a správné postarat se o druhé, pokud se ocitnou v těžké životní situaci. A je jedno, jestli se jedná o člověka nebo zvíře,“ dodává Libor Šejna.
Chcete-li Záchrannou stanici zvířat Makov podpořit, můžete tak učinit několika způsoby. Jednou z nich je transparentní účet celorepublikové sbírky Zvíře v nouzi č. 33553322/0800 na kterém můžete vidět, jak stanice hospodaří. Pro podporu stanice Makov uveďte variabilní symbol 1802.