Sběr podpisů skončil 31. srpna o půlnoci a už o několik dní dříve bylo zřejmé, že iniciativa překoná potřebnou hranici milionu hlasů. Při překonání této hranice se totiž musí Evropská komise problematikou pokusů na zvířatech zabývat. Empatii ke zvířatům prokázali i Češi, shromáždilo se 103 495 podpisů.

V Česku iniciativu propagovala organizace Svoboda zvířat. Loni na podzim ji odstartovala známým videem plačících celebrit, jako jsou Ben Cristovao, Veronika Čermák Macková a další, v reakci na pokusy na zvířatech. Zakončila ji dalším srdceryvným videem, tentokrát v něm o hrůzách laboratoří promluvila samotná zvířata, kterým propůjčily hlasy osobnosti jako Patricia Pagáčová, Martina Pártlová nebo Honza Musil. V Česku byl díky tomu minimální počet hlasů pod iniciativou pro naši zemi překročen sedmkrát.

Testování na zvířatech - Ilustrační foto
Mrzačí je i zabíjejí. Na zvířatech se dál testuje, i přes jiné možnosti

„Je skvělé, že jsou Češi v otázkách práv zvířat takto otevření a není jim lhostejné jejich zbytečné utrpení. Když jim navíc ukážeme, že existují alternativní metody a jak spolehlivě fungují oproti metodám se zvířaty, většina lidí souhlasí s nesmyslností pokusů a postaví se za zvířata. A za to jim moc děkujeme,“ uvedla předsedkyně Svobody zvířat Barbora Bartušková Večlová.

Naděje na lepší život 

Po dobu následujících tří měsíců budou členské státy EU ověřovat všechny podpisy. Pokud iniciativa i po odstranění neplatných či duplicitních hlasů bude mít minimálně jeden milion ověřených podpisů, pak to pro zvířata z laboratoří znamená naději na lepší život. Evropská komise by pak měla navrhnout kroky k postupnému ukončení testování.

„Věříme, že Evropská komise, poslanci Evropského parlamentu i vlády jednotlivých zemí berou v potaz přání svých občanů a budou co nejdříve jednat o jejich požadavcích na ukončení testování na zvířatech,“ sdělila Kerry Postlewhite, mluvčí Cruelty Free Europe, což je jedna z organizací, která EOI organizovala.

Přestože testování kosmetických přípravků na zvířatech je v EU zakázáno už od roku 2013, na zvířatech se dále testuje. K porušování zákazu dochází kvůli protichůdnému nařízení REACH, které vyžaduje testovat na zvířatech látky, se kterými přijdou do styku zaměstnanci, nebo které mohou ohrozit životní prostředí.

Pokusy na zvířatech - Ilustrační foto
EU zvažuje rozvolnění pravidel testů na zvířatech. Češi to umí i bez krutosti

Dnes přitom existuje mnoho alternativních metod, jak zvířata z krutých pokusů vynechat. Například společnost MatTek produkuje tkáňové modely, které vyrábí z buněk lidského těla. Vznikají tak modely lidské pokožky nebo orgánů, na kterých je možné toxicitu látek a jejich účinky sledovat. Mimo to, že testování na zvířatech nahrazují, dávají i přesnější výsledky.

„Složení lidské a králičí pokožky se od sebe velmi liší, nejen strukturou, ale i tloušťkou jednotlivých vrstev. Zjistilo se, že 50 procent výsledků získaných na lidských dobrovolnících se úplně odlišuje od toho, co se získalo na králících,“ vysvětlila Silvia Letasiová, marketingová ředitelka společnosti MatTek.